
Wiska 10112332 KonnektIT 204 WH Junction Box
KonnektIT 204 WH Junction Box
Wiska 10112332
- IP20 Rated
- Captive Cover
- External Mounting Feet
- 100 x 51.5 x 34mm
The Wiska 10112332 KonnektIT 204 WH Junction Box offers secure cable retention and IP20 protection. With its innovative cable entry gates and easy closing lid, this maintenance-free box is quick and simple to use. Its external mounting feet provide added stability, while its range of terminal apertures allows for easy installation. Experience the ultimate in strain relief with the KonnektIT's unique cable entry design.
.
| Colour | White |
| Dimensions | (L)100mm x (W)51.5mm x (D)34mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Polypropylene |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Voltage | 400 V |
| Packaging Types | Each |
| Rated Cross Section | 1.5 mm² |
Wiska 10112332 KonnektIT 204 WH Junction Box
KonnektIT 204 WH Junction Box
Wiska 10112332
- IP20 Rated
- Captive Cover
- External Mounting Feet
- 100 x 51.5 x 34mm
The Wiska 10112332 KonnektIT 204 WH Junction Box offers secure cable retention and IP20 protection. With its innovative cable entry gates and easy closing lid, this maintenance-free box is quick and simple to use. Its external mounting feet provide added stability, while its range of terminal apertures allows for easy installation. Experience the ultimate in strain relief with the KonnektIT's unique cable entry design.
.
| Colour | White |
| Dimensions | (L)100mm x (W)51.5mm x (D)34mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Polypropylene |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Voltage | 400 V |
| Packaging Types | Each |
| Rated Cross Section | 1.5 mm² |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
KonnektIT 204 WH Junction Box
Wiska 10112332
- IP20 Rated
- Captive Cover
- External Mounting Feet
- 100 x 51.5 x 34mm
The Wiska 10112332 KonnektIT 204 WH Junction Box offers secure cable retention and IP20 protection. With its innovative cable entry gates and easy closing lid, this maintenance-free box is quick and simple to use. Its external mounting feet provide added stability, while its range of terminal apertures allows for easy installation. Experience the ultimate in strain relief with the KonnektIT's unique cable entry design.
.
| Colour | White |
| Dimensions | (L)100mm x (W)51.5mm x (D)34mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Polypropylene |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Voltage | 400 V |
| Packaging Types | Each |
| Rated Cross Section | 1.5 mm² |













