✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Niglon AEC4-14 12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp
12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp (Sold in 1's)
Niglon AEC4-14
- Dry condition clamps
- Red coded
- Maximum conductor 1 x 10mm²
| Cable Size Range | 1.0 - 10mm² |
| Colour | Red |
| Colour Coded | Yes |
| Guarantee | 1 Year |
| Material | Brass |
| Packaging Types | Each |
| Pipe Diameter | 12 - 32mm |
| Previously Known As | AEC4-140 |
| Standards | BS 951 |
| Type | Earth Clamps |
| Unspsc V18 | 39121613 |
| Weight | 0.64kg |
$1.12
Niglon AEC4-14 12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp—
$1.12
Niglon AEC4-14 12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp
12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp (Sold in 1's)
Niglon AEC4-14
- Dry condition clamps
- Red coded
- Maximum conductor 1 x 10mm²
| Cable Size Range | 1.0 - 10mm² |
| Colour | Red |
| Colour Coded | Yes |
| Guarantee | 1 Year |
| Material | Brass |
| Packaging Types | Each |
| Pipe Diameter | 12 - 32mm |
| Previously Known As | AEC4-140 |
| Standards | BS 951 |
| Type | Earth Clamps |
| Unspsc V18 | 39121613 |
| Weight | 0.64kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
12 to 32mm Dry Condition Earth Clamp (Sold in 1's)
Niglon AEC4-14
- Dry condition clamps
- Red coded
- Maximum conductor 1 x 10mm²
| Cable Size Range | 1.0 - 10mm² |
| Colour | Red |
| Colour Coded | Yes |
| Guarantee | 1 Year |
| Material | Brass |
| Packaging Types | Each |
| Pipe Diameter | 12 - 32mm |
| Previously Known As | AEC4-140 |
| Standards | BS 951 |
| Type | Earth Clamps |
| Unspsc V18 | 39121613 |
| Weight | 0.64kg |













