
Niglon AJB20 4 Way Armoured Cable Junction Box IP68
120 x 62mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB20
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M20 |
| Colour | Grey |
| Depth | 62mm |
| Diameter | 120mm |
| Dimensions | (Dia)120 mm x (D)62 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 20 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 0.645kg |
Niglon AJB20 4 Way Armoured Cable Junction Box IP68
120 x 62mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB20
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M20 |
| Colour | Grey |
| Depth | 62mm |
| Diameter | 120mm |
| Dimensions | (Dia)120 mm x (D)62 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 20 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 0.645kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
120 x 62mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB20
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M20 |
| Colour | Grey |
| Depth | 62mm |
| Diameter | 120mm |
| Dimensions | (Dia)120 mm x (D)62 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 20 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 0.645kg |

















