
Niglon AJB25 4 Way Armoured Cable Junction Box IP68
140 x 66mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB25
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M25 |
| Colour | Grey |
| Depth | 66mm |
| Diameter | 140mm |
| Dimensions | (Dia)140 mm x (D)66 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 25 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 1.135kg |
Niglon AJB25 4 Way Armoured Cable Junction Box IP68
140 x 66mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB25
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M25 |
| Colour | Grey |
| Depth | 66mm |
| Diameter | 140mm |
| Dimensions | (Dia)140 mm x (D)66 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 25 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 1.135kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
140 x 66mm 4 Way Armoured Cable Junction Box Grey IP68
Niglon AJB25
- It allows up to four different cables to be wired through it
- The IP68 rating also makes it suitable for any situation outdoors, even immersion in water
- Without the use of compatible glands the IP rating of this product will be compromised
| Cable Entry | M25 |
| Colour | Grey |
| Depth | 66mm |
| Diameter | 140mm |
| Dimensions | (Dia)140 mm x (D)66 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| IP Rating | IP68 |
| Material | Glass Reinforced Polyester |
| Number of Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Size | 25 mm |
| Unspsc V18 | 39121332 |
| Weight | 1.135kg |

















