
Project EV APEX-7S 7.3kW Fast AC Single Outlet EV Charger
7.3kW Fast AC Single Outlet EV Charger
Project EV APEX-7S
- IP65 Rated for Wet and Dusty Environments
- IK08 Rated
- 7.3kW Rated Power
- Type 2 Socket
- Frequency: 50/60Hz
- Pro-Earth PEN Fault Protection
- 5 Year Warranty
- Intelligent Dynamic Load Balancing
- WiFi & Bluetooth Compatible
- Solar Intelligent
- Untethered
The Project EV APEX-7S is the ideal charger for your electric vehicle. With its IP65 and IK08 ratings, it can withstand wet and dusty environments. The 7.3kW power and Type 2 socket provide fast charging, while the Pro-Earth PEN Fault Protection ensures safety. Enjoy a 5-year warranty, intelligent load balancing, WiFi/Bluetooth compatibility, and solar integration for maximum efficiency.
.
| Charging Power | 7.3kW |
| Colour | EV Steel |
| Connectivity | Wi-Fi / Bluetooth |
| Current Rating | 32A |
| Depth | 144mm |
| Dimensions | (H)320 mm x (W)190 mm x (D)144 mm |
| Ev Type | Type 2 |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 320mm |
| IP Rating | IP65 |
| Ik Rating | IK08 |
| Mounting | Wall / Pedestal [Sold Separately] |
| Number of Charge points | 1 |
| Number of Ways | 1 |
| Output Type | Type 2 Socket |
| Pen Fault Protection | Yes |
| Socket Protection | Overload, DC Sensitive and Fault Current Protected |
| Standards & Approvals | EN/IEC 61851-1: 2019, EN/IEC 61851-21-2: 2021 |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 190mm |
| kW Rating | 7.3kW |
Original: $504.30
-65%$504.30
$176.50Project EV APEX-7S 7.3kW Fast AC Single Outlet EV Charger
7.3kW Fast AC Single Outlet EV Charger
Project EV APEX-7S
- IP65 Rated for Wet and Dusty Environments
- IK08 Rated
- 7.3kW Rated Power
- Type 2 Socket
- Frequency: 50/60Hz
- Pro-Earth PEN Fault Protection
- 5 Year Warranty
- Intelligent Dynamic Load Balancing
- WiFi & Bluetooth Compatible
- Solar Intelligent
- Untethered
The Project EV APEX-7S is the ideal charger for your electric vehicle. With its IP65 and IK08 ratings, it can withstand wet and dusty environments. The 7.3kW power and Type 2 socket provide fast charging, while the Pro-Earth PEN Fault Protection ensures safety. Enjoy a 5-year warranty, intelligent load balancing, WiFi/Bluetooth compatibility, and solar integration for maximum efficiency.
.
| Charging Power | 7.3kW |
| Colour | EV Steel |
| Connectivity | Wi-Fi / Bluetooth |
| Current Rating | 32A |
| Depth | 144mm |
| Dimensions | (H)320 mm x (W)190 mm x (D)144 mm |
| Ev Type | Type 2 |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 320mm |
| IP Rating | IP65 |
| Ik Rating | IK08 |
| Mounting | Wall / Pedestal [Sold Separately] |
| Number of Charge points | 1 |
| Number of Ways | 1 |
| Output Type | Type 2 Socket |
| Pen Fault Protection | Yes |
| Socket Protection | Overload, DC Sensitive and Fault Current Protected |
| Standards & Approvals | EN/IEC 61851-1: 2019, EN/IEC 61851-21-2: 2021 |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 190mm |
| kW Rating | 7.3kW |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
7.3kW Fast AC Single Outlet EV Charger
Project EV APEX-7S
- IP65 Rated for Wet and Dusty Environments
- IK08 Rated
- 7.3kW Rated Power
- Type 2 Socket
- Frequency: 50/60Hz
- Pro-Earth PEN Fault Protection
- 5 Year Warranty
- Intelligent Dynamic Load Balancing
- WiFi & Bluetooth Compatible
- Solar Intelligent
- Untethered
The Project EV APEX-7S is the ideal charger for your electric vehicle. With its IP65 and IK08 ratings, it can withstand wet and dusty environments. The 7.3kW power and Type 2 socket provide fast charging, while the Pro-Earth PEN Fault Protection ensures safety. Enjoy a 5-year warranty, intelligent load balancing, WiFi/Bluetooth compatibility, and solar integration for maximum efficiency.
.
| Charging Power | 7.3kW |
| Colour | EV Steel |
| Connectivity | Wi-Fi / Bluetooth |
| Current Rating | 32A |
| Depth | 144mm |
| Dimensions | (H)320 mm x (W)190 mm x (D)144 mm |
| Ev Type | Type 2 |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 320mm |
| IP Rating | IP65 |
| Ik Rating | IK08 |
| Mounting | Wall / Pedestal [Sold Separately] |
| Number of Charge points | 1 |
| Number of Ways | 1 |
| Output Type | Type 2 Socket |
| Pen Fault Protection | Yes |
| Socket Protection | Overload, DC Sensitive and Fault Current Protected |
| Standards & Approvals | EN/IEC 61851-1: 2019, EN/IEC 61851-21-2: 2021 |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 190mm |
| kW Rating | 7.3kW |








