
FuseBox F2007DA 7 Way Dual RCD Consumer Unit
7 Usable Way Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2007DA
- 2 x 80A 30mA RCDs AC
- 7 Usable ways
- 2 ways to side of main switch for SPD or other
- Built in spirit level
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2x 80A 30mA RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 306mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 14 |
| Number of Outgoing Ways | 7 |
| Surge Protection Fitted | No |
Original: $96.13
-65%$96.13
$33.65More Images



FuseBox F2007DA 7 Way Dual RCD Consumer Unit
7 Usable Way Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2007DA
- 2 x 80A 30mA RCDs AC
- 7 Usable ways
- 2 ways to side of main switch for SPD or other
- Built in spirit level
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2x 80A 30mA RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 306mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 14 |
| Number of Outgoing Ways | 7 |
| Surge Protection Fitted | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
7 Usable Way Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2007DA
- 2 x 80A 30mA RCDs AC
- 7 Usable ways
- 2 ways to side of main switch for SPD or other
- Built in spirit level
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2x 80A 30mA RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 306mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 14 |
| Number of Outgoing Ways | 7 |
| Surge Protection Fitted | No |
















