
MK Sentry AFDD 6kA B Curve 30mA Type A
MK Sentry AFDD Single Pole and Neutral B Curve 6kA 30mA Type A
MK Sentry 6A to 40A
- Single module
- Double Pole switching
- Meets BS EN and IET Wiring Regulation requirements
- RCD Type A
- 6000A breaking capacity
- Reduces the risk of fire
- Positive status indication
The MK Sentry 6A to 40A Single Pole 1 Module 6kA 30mA Type A AFDD provides reliable switching in a single module configuration. It meets all BS EN and IET Wiring Regulation requirements. This AFDD also provides improved safety, with a 6000A breaking capacity, reducing the risk of fire, as well as a positive status indication.
.
| Compliance | UKCA, CE |
| Current Rating | 6A to 40A |
| Depth | 77mm |
| Dimensions | (H)116 mm x (W)18 mm x (D)77 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 116mm |
| Incoming Terminal Capacity | 16mm² |
| Mounting | DIN Rail |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN62606, BS EN61009-1 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 18mm |
Original: $115.66
-65%$115.66
$40.48More Images






MK Sentry AFDD 6kA B Curve 30mA Type A
MK Sentry AFDD Single Pole and Neutral B Curve 6kA 30mA Type A
MK Sentry 6A to 40A
- Single module
- Double Pole switching
- Meets BS EN and IET Wiring Regulation requirements
- RCD Type A
- 6000A breaking capacity
- Reduces the risk of fire
- Positive status indication
The MK Sentry 6A to 40A Single Pole 1 Module 6kA 30mA Type A AFDD provides reliable switching in a single module configuration. It meets all BS EN and IET Wiring Regulation requirements. This AFDD also provides improved safety, with a 6000A breaking capacity, reducing the risk of fire, as well as a positive status indication.
.
| Compliance | UKCA, CE |
| Current Rating | 6A to 40A |
| Depth | 77mm |
| Dimensions | (H)116 mm x (W)18 mm x (D)77 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 116mm |
| Incoming Terminal Capacity | 16mm² |
| Mounting | DIN Rail |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN62606, BS EN61009-1 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 18mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MK Sentry AFDD Single Pole and Neutral B Curve 6kA 30mA Type A
MK Sentry 6A to 40A
- Single module
- Double Pole switching
- Meets BS EN and IET Wiring Regulation requirements
- RCD Type A
- 6000A breaking capacity
- Reduces the risk of fire
- Positive status indication
The MK Sentry 6A to 40A Single Pole 1 Module 6kA 30mA Type A AFDD provides reliable switching in a single module configuration. It meets all BS EN and IET Wiring Regulation requirements. This AFDD also provides improved safety, with a 6000A breaking capacity, reducing the risk of fire, as well as a positive status indication.
.
| Compliance | UKCA, CE |
| Current Rating | 6A to 40A |
| Depth | 77mm |
| Dimensions | (H)116 mm x (W)18 mm x (D)77 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 116mm |
| Incoming Terminal Capacity | 16mm² |
| Mounting | DIN Rail |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN62606, BS EN61009-1 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |
| Voltage Rating | 230V |
| Width | 18mm |






