
Protek Single Pole 10kA C Curve MCB
Protek Single Pole 10kA C Curve MCB
- Voltage - 230V AC
- 1 Pole 1 Module ‘C’ Curve 10kA
- Accepts cables up to 25mm
- Screw terminal clamp
- Clip-in design
- Positive trip indication
The Protek 6A to 63A Single Pole 10kA C Curve MCB is a reliable circuit breaker designed for robust performance. With a voltage capability of 230V AC, it features 1 Pole 1 Module and a 'C' Curve for optimum protection. Its versatile design can accommodate cables up to 25mm, and its screw terminal clamp and clip-in design make installation effortless. Plus, its positive trip indication ensures safe and effective operation.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 1 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Voltage Rating | 230V |
Original: $7.09
-65%$7.09
$2.48Protek Single Pole 10kA C Curve MCB
Protek Single Pole 10kA C Curve MCB
- Voltage - 230V AC
- 1 Pole 1 Module ‘C’ Curve 10kA
- Accepts cables up to 25mm
- Screw terminal clamp
- Clip-in design
- Positive trip indication
The Protek 6A to 63A Single Pole 10kA C Curve MCB is a reliable circuit breaker designed for robust performance. With a voltage capability of 230V AC, it features 1 Pole 1 Module and a 'C' Curve for optimum protection. Its versatile design can accommodate cables up to 25mm, and its screw terminal clamp and clip-in design make installation effortless. Plus, its positive trip indication ensures safe and effective operation.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 1 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Voltage Rating | 230V |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Protek Single Pole 10kA C Curve MCB
- Voltage - 230V AC
- 1 Pole 1 Module ‘C’ Curve 10kA
- Accepts cables up to 25mm
- Screw terminal clamp
- Clip-in design
- Positive trip indication
The Protek 6A to 63A Single Pole 10kA C Curve MCB is a reliable circuit breaker designed for robust performance. With a voltage capability of 230V AC, it features 1 Pole 1 Module and a 'C' Curve for optimum protection. Its versatile design can accommodate cables up to 25mm, and its screw terminal clamp and clip-in design make installation effortless. Plus, its positive trip indication ensures safe and effective operation.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 1 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Voltage Rating | 230V |










