
Hager JK104BGSPD Three Phase 4 Way Board Type 2 SPD
Hager 4 Way 125 Amp TP+N Type B Distribution Board with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
Hager JK104BGSPD
- Enclosure degree of protection IP3X
- Supplied with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
- Complies with BS EN 60439-3
The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is a top-of-the-line solution for protecting your electrical installations. With its innovative Type 2 SPD technology, this distribution board is designed to safeguard your devices against voltage surges and transients, ensuring uninterrupted power supply at all times.
The compact and sleek design of the board makes it easy to install and maintain, while its durable construction guarantees long-lasting performance. The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is an essential addition to your toolkit for a safe and reliable electrical system.
| Busbar Rating | 125A |
| Depth | 132.5mm |
| Dimensions | (H)500 mm x (W)465 mm x (D)132.5 mm |
| Door Type | Glazed Door |
| Finish | Powder Coated |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 500mm |
| IP Rating | IP3X |
| Incoming Terminal Capacity | Earth - M8 Stud, Neutral - 50mm² or M5 Stud |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Mounting | Wall |
| Number of Outgoing Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Invicta 3 |
| Standards | BS EN 60439 |
| Type | Distribution Board |
| Voltage Rating | 230V 400V |
| Weight | 11kg |
| Width | 465mm |
Hager JK104BGSPD Three Phase 4 Way Board Type 2 SPD
Hager 4 Way 125 Amp TP+N Type B Distribution Board with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
Hager JK104BGSPD
- Enclosure degree of protection IP3X
- Supplied with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
- Complies with BS EN 60439-3
The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is a top-of-the-line solution for protecting your electrical installations. With its innovative Type 2 SPD technology, this distribution board is designed to safeguard your devices against voltage surges and transients, ensuring uninterrupted power supply at all times.
The compact and sleek design of the board makes it easy to install and maintain, while its durable construction guarantees long-lasting performance. The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is an essential addition to your toolkit for a safe and reliable electrical system.
| Busbar Rating | 125A |
| Depth | 132.5mm |
| Dimensions | (H)500 mm x (W)465 mm x (D)132.5 mm |
| Door Type | Glazed Door |
| Finish | Powder Coated |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 500mm |
| IP Rating | IP3X |
| Incoming Terminal Capacity | Earth - M8 Stud, Neutral - 50mm² or M5 Stud |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Mounting | Wall |
| Number of Outgoing Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Invicta 3 |
| Standards | BS EN 60439 |
| Type | Distribution Board |
| Voltage Rating | 230V 400V |
| Weight | 11kg |
| Width | 465mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hager 4 Way 125 Amp TP+N Type B Distribution Board with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
Hager JK104BGSPD
- Enclosure degree of protection IP3X
- Supplied with 4 Pole Incomer & Type 2 SPD
- Complies with BS EN 60439-3
The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is a top-of-the-line solution for protecting your electrical installations. With its innovative Type 2 SPD technology, this distribution board is designed to safeguard your devices against voltage surges and transients, ensuring uninterrupted power supply at all times.
The compact and sleek design of the board makes it easy to install and maintain, while its durable construction guarantees long-lasting performance. The Hager JK104BGSPD 4 Way Distribution Board with Type 2 SPD is an essential addition to your toolkit for a safe and reliable electrical system.
| Busbar Rating | 125A |
| Depth | 132.5mm |
| Dimensions | (H)500 mm x (W)465 mm x (D)132.5 mm |
| Door Type | Glazed Door |
| Finish | Powder Coated |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 500mm |
| IP Rating | IP3X |
| Incoming Terminal Capacity | Earth - M8 Stud, Neutral - 50mm² or M5 Stud |
| Lockable | Yes |
| Material | Steel |
| Mounting | Wall |
| Number of Outgoing Ways | 4 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Invicta 3 |
| Standards | BS EN 60439 |
| Type | Distribution Board |
| Voltage Rating | 230V 400V |
| Weight | 11kg |
| Width | 465mm |























