
Hager Single Pole 6kA B Curve MCB
Hager Single Pole 6kA B Curve MCB
- Type B tripping characteristics complies with BS EN 60898.
- Calibration temperature 30°C
- Breaking capacity: 6kA
- Connection capacity: Rigid conductor 25mm2, Flexible conductor 16mm2
Introducing the Hager Single Pole 6kA B Curve Miniature Circuit Breaker (MCB) – a dependable and essential component designed to provide robust protection for electrical circuits. Crafted by Hager, a renowned name in electrical solutions, this Single Pole MCB with a 6kA breaking capacity and B curve characteristics is tailored for efficient defence against overloads and short circuits in various residential, commercial, and industrial applications.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 0.0929kg |
| Width | 17.5mm |
Original: $3.21
-65%$3.21
$1.12Hager Single Pole 6kA B Curve MCB
Hager Single Pole 6kA B Curve MCB
- Type B tripping characteristics complies with BS EN 60898.
- Calibration temperature 30°C
- Breaking capacity: 6kA
- Connection capacity: Rigid conductor 25mm2, Flexible conductor 16mm2
Introducing the Hager Single Pole 6kA B Curve Miniature Circuit Breaker (MCB) – a dependable and essential component designed to provide robust protection for electrical circuits. Crafted by Hager, a renowned name in electrical solutions, this Single Pole MCB with a 6kA breaking capacity and B curve characteristics is tailored for efficient defence against overloads and short circuits in various residential, commercial, and industrial applications.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 0.0929kg |
| Width | 17.5mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hager Single Pole 6kA B Curve MCB
- Type B tripping characteristics complies with BS EN 60898.
- Calibration temperature 30°C
- Breaking capacity: 6kA
- Connection capacity: Rigid conductor 25mm2, Flexible conductor 16mm2
Introducing the Hager Single Pole 6kA B Curve Miniature Circuit Breaker (MCB) – a dependable and essential component designed to provide robust protection for electrical circuits. Crafted by Hager, a renowned name in electrical solutions, this Single Pole MCB with a 6kA breaking capacity and B curve characteristics is tailored for efficient defence against overloads and short circuits in various residential, commercial, and industrial applications.
.
| Dimensions | (W)17.5 mm |
| Guarantee | 2 Years |
| Incoming Terminal Capacity | 25mm² |
| Mounting | Din Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Outgoing Terminal Capacity | 25mm² |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | MCBs |
| Short Circuit Rating | 6kA |
| Standards | BS EN 60898 |
| Tripping Characteristics | B Curve |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 0.0929kg |
| Width | 17.5mm |

