✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Unicrimp QARB12W 12mm All Round Fixing Band (10m Roll)
Unicrimp 12mm All Round Fixing Band White PVC Coated (10m Roll)
Unicrimp QARB12W
- Pre-punched steel banding ideal for fixing, supporting joists and general construction
- Highly versatile multipurpose fixing band
- Easy to cut and bend
- Pre-punched Ø5mm hole pattern for easy fixing using nails, screws or bolts
| Brand | Unicrimp |
| Colour | White |
| Dimensions | (L)10 m x (W)12 mm |
| Finish | PVC Coated |
| Guarantee | 1 Year |
| Hole Diameter | 5mm |
| Length | 10m |
| Material | Galvanised Steel |
| Packaging Types | Box |
| Suitable For | Supporting Joists and General Construction |
| Thickness | 0.8mm |
| Unspsc V18 | 26121630 |
| Weight | 0.47kg |
| Width | 12mm |
$12.26
Unicrimp QARB12W 12mm All Round Fixing Band (10m Roll)—
$12.26
Unicrimp QARB12W 12mm All Round Fixing Band (10m Roll)
Unicrimp 12mm All Round Fixing Band White PVC Coated (10m Roll)
Unicrimp QARB12W
- Pre-punched steel banding ideal for fixing, supporting joists and general construction
- Highly versatile multipurpose fixing band
- Easy to cut and bend
- Pre-punched Ø5mm hole pattern for easy fixing using nails, screws or bolts
| Brand | Unicrimp |
| Colour | White |
| Dimensions | (L)10 m x (W)12 mm |
| Finish | PVC Coated |
| Guarantee | 1 Year |
| Hole Diameter | 5mm |
| Length | 10m |
| Material | Galvanised Steel |
| Packaging Types | Box |
| Suitable For | Supporting Joists and General Construction |
| Thickness | 0.8mm |
| Unspsc V18 | 26121630 |
| Weight | 0.47kg |
| Width | 12mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unicrimp 12mm All Round Fixing Band White PVC Coated (10m Roll)
Unicrimp QARB12W
- Pre-punched steel banding ideal for fixing, supporting joists and general construction
- Highly versatile multipurpose fixing band
- Easy to cut and bend
- Pre-punched Ø5mm hole pattern for easy fixing using nails, screws or bolts
| Brand | Unicrimp |
| Colour | White |
| Dimensions | (L)10 m x (W)12 mm |
| Finish | PVC Coated |
| Guarantee | 1 Year |
| Hole Diameter | 5mm |
| Length | 10m |
| Material | Galvanised Steel |
| Packaging Types | Box |
| Suitable For | Supporting Joists and General Construction |
| Thickness | 0.8mm |
| Unspsc V18 | 26121630 |
| Weight | 0.47kg |
| Width | 12mm |
