
Protek RCBO C Curve 10kA 30mA Type A
Protek Single Pole 1 Module C Curve 10kA 30mA Type A RCBO
- Voltage - 230V
- Current type - ‘A’
- 1 Pole 1 Module 30mA 'C' Curve 10kA Type A
- Max cables IN 25mm / OUT 10mm
- Screw terminal clamp
- Positive trip indication
The Protek RCBO offers 230V voltage and a single 30mA 'C' curve that can handle up to 10kA of current. With a screw terminal clamp and positive trip indication, it ensures safe and efficient use of up to 25mm cables. Expertly designed for maximum protection in residential and commercial settings.
.
| Current Rating | 6A |
| Guarantee | 1 Years |
| Mounting | DIN Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Packaging Types | Each |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |
Original: $36.40
-65%$36.40
$12.74Protek RCBO C Curve 10kA 30mA Type A
Protek Single Pole 1 Module C Curve 10kA 30mA Type A RCBO
- Voltage - 230V
- Current type - ‘A’
- 1 Pole 1 Module 30mA 'C' Curve 10kA Type A
- Max cables IN 25mm / OUT 10mm
- Screw terminal clamp
- Positive trip indication
The Protek RCBO offers 230V voltage and a single 30mA 'C' curve that can handle up to 10kA of current. With a screw terminal clamp and positive trip indication, it ensures safe and efficient use of up to 25mm cables. Expertly designed for maximum protection in residential and commercial settings.
.
| Current Rating | 6A |
| Guarantee | 1 Years |
| Mounting | DIN Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Packaging Types | Each |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Protek Single Pole 1 Module C Curve 10kA 30mA Type A RCBO
- Voltage - 230V
- Current type - ‘A’
- 1 Pole 1 Module 30mA 'C' Curve 10kA Type A
- Max cables IN 25mm / OUT 10mm
- Screw terminal clamp
- Positive trip indication
The Protek RCBO offers 230V voltage and a single 30mA 'C' curve that can handle up to 10kA of current. With a screw terminal clamp and positive trip indication, it ensures safe and efficient use of up to 25mm cables. Expertly designed for maximum protection in residential and commercial settings.
.
| Current Rating | 6A |
| Guarantee | 1 Years |
| Mounting | DIN Rail |
| Number of Modules | 1 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Packaging Types | Each |
| Rcd Type | A |
| Short Circuit Rating | 10kA |
| Tripping Characteristics | C Curve |
| Tripping Sensitivity | 30mA |






