
TIS TIS1835 Handheld TRMS Insulation Resistance Tester with Multimeter Features
Handheld TRMS Insulation Resistance Tester with Multimeter Features
TIS TIS1835
- Digital insulation TRMS multimeter that meets the 18th edition regulations
- Continuity resistance readings from 0.00Ω - 19.99kΩ
- Insulation tests at 50V, 100V, 250V, 500V and 1000V
- Insulation resistance measurements up to 20GΩ
- Voltage measurement up to 600V AC/DC
- Data hold function
- Low battery alarm
- Automatic discharge of voltage
- Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case
The TIS TIS1835 Handheld TRMS Insulation Resistance Tester is a top-of-the-line digital multimeter designed for professionals. With a range of 0.00Ω - 19.99kΩ for continuity resistance and up to 20GΩ for insulation resistance, it meets 18th edition regulations with ease. It also features voltage measurements up to 600V and a data hold function. Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case, this tester is the perfect tool for precise and reliable measurements.
.
| Brand | Test Instrument Solutions |
| AC Voltage Measurement | 600V AC |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | AA |
| Continuity Check | Yes |
| DC Voltage Measurement | 600V DC |
| Dimensions | 140mm(h) x 180mm(w) x 65mm(d) |
| Display Type | LCD |
| Frequency Measurement | 50 Hz - 400 Hz |
| Insulation Resistance Measuring Range | 0.01 MΩ - 20 GΩ |
| Insulation Test Voltage | 50V / 100V / 250V / 500V / 1000V |
| Supplied with | Test Leads, Alligator Clips, Batteries and Padded Case |
| Warranty | 2 Years |
TIS TIS1835 Handheld TRMS Insulation Resistance Tester with Multimeter Features
Handheld TRMS Insulation Resistance Tester with Multimeter Features
TIS TIS1835
- Digital insulation TRMS multimeter that meets the 18th edition regulations
- Continuity resistance readings from 0.00Ω - 19.99kΩ
- Insulation tests at 50V, 100V, 250V, 500V and 1000V
- Insulation resistance measurements up to 20GΩ
- Voltage measurement up to 600V AC/DC
- Data hold function
- Low battery alarm
- Automatic discharge of voltage
- Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case
The TIS TIS1835 Handheld TRMS Insulation Resistance Tester is a top-of-the-line digital multimeter designed for professionals. With a range of 0.00Ω - 19.99kΩ for continuity resistance and up to 20GΩ for insulation resistance, it meets 18th edition regulations with ease. It also features voltage measurements up to 600V and a data hold function. Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case, this tester is the perfect tool for precise and reliable measurements.
.
| Brand | Test Instrument Solutions |
| AC Voltage Measurement | 600V AC |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | AA |
| Continuity Check | Yes |
| DC Voltage Measurement | 600V DC |
| Dimensions | 140mm(h) x 180mm(w) x 65mm(d) |
| Display Type | LCD |
| Frequency Measurement | 50 Hz - 400 Hz |
| Insulation Resistance Measuring Range | 0.01 MΩ - 20 GΩ |
| Insulation Test Voltage | 50V / 100V / 250V / 500V / 1000V |
| Supplied with | Test Leads, Alligator Clips, Batteries and Padded Case |
| Warranty | 2 Years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handheld TRMS Insulation Resistance Tester with Multimeter Features
TIS TIS1835
- Digital insulation TRMS multimeter that meets the 18th edition regulations
- Continuity resistance readings from 0.00Ω - 19.99kΩ
- Insulation tests at 50V, 100V, 250V, 500V and 1000V
- Insulation resistance measurements up to 20GΩ
- Voltage measurement up to 600V AC/DC
- Data hold function
- Low battery alarm
- Automatic discharge of voltage
- Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case
The TIS TIS1835 Handheld TRMS Insulation Resistance Tester is a top-of-the-line digital multimeter designed for professionals. With a range of 0.00Ω - 19.99kΩ for continuity resistance and up to 20GΩ for insulation resistance, it meets 18th edition regulations with ease. It also features voltage measurements up to 600V and a data hold function. Complete with test leads, alligator clips, battery and padded case, this tester is the perfect tool for precise and reliable measurements.
.
| Brand | Test Instrument Solutions |
| AC Voltage Measurement | 600V AC |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | AA |
| Continuity Check | Yes |
| DC Voltage Measurement | 600V DC |
| Dimensions | 140mm(h) x 180mm(w) x 65mm(d) |
| Display Type | LCD |
| Frequency Measurement | 50 Hz - 400 Hz |
| Insulation Resistance Measuring Range | 0.01 MΩ - 20 GΩ |
| Insulation Test Voltage | 50V / 100V / 250V / 500V / 1000V |
| Supplied with | Test Leads, Alligator Clips, Batteries and Padded Case |
| Warranty | 2 Years |