
Armeg WF20.0X160 20mm x 160mm Flat Wood Bit
20mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF20.0X160
- 20mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
The Armeg WF20.0X160 20mm x 160mm Flat Wood Bit is the perfect tool for fast and efficient drilling of large diameter holes in a variety of materials, including hard and soft woods, chipboards, and man-made materials. With its 20mm diameter and 160mm length, this flat wood bit is designed to provide maximum precision and ease of use for all your woodworking needs.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 20mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)20 mm x (W)20 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 20mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 20mm |
Original: $4.41
-65%$4.41
$1.54Armeg WF20.0X160 20mm x 160mm Flat Wood Bit
20mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF20.0X160
- 20mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
The Armeg WF20.0X160 20mm x 160mm Flat Wood Bit is the perfect tool for fast and efficient drilling of large diameter holes in a variety of materials, including hard and soft woods, chipboards, and man-made materials. With its 20mm diameter and 160mm length, this flat wood bit is designed to provide maximum precision and ease of use for all your woodworking needs.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 20mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)20 mm x (W)20 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 20mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 20mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
20mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF20.0X160
- 20mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
The Armeg WF20.0X160 20mm x 160mm Flat Wood Bit is the perfect tool for fast and efficient drilling of large diameter holes in a variety of materials, including hard and soft woods, chipboards, and man-made materials. With its 20mm diameter and 160mm length, this flat wood bit is designed to provide maximum precision and ease of use for all your woodworking needs.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 20mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)20 mm x (W)20 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 20mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 20mm |















