
Armeg WF38.0X160 38mm x 160mm Flat Wood Bit
38mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF38.0X160
- 38mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
As an expert in woodworking tools, Armeg offers the WF38.0X160 38mm x 160mm Flat Wood Bit for fast and efficient drilling of large diameter holes. This bit is suitable for use in hard and soft woods, chipboards, and other man-made materials, making it a versatile addition to any toolbox.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 38mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)38 mm x (W)38 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 38mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 38mm |
Armeg WF38.0X160 38mm x 160mm Flat Wood Bit
38mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF38.0X160
- 38mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
As an expert in woodworking tools, Armeg offers the WF38.0X160 38mm x 160mm Flat Wood Bit for fast and efficient drilling of large diameter holes. This bit is suitable for use in hard and soft woods, chipboards, and other man-made materials, making it a versatile addition to any toolbox.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 38mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)38 mm x (W)38 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 38mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 38mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
38mm x 160mm Flat Wood Bit
Armeg WF38.0X160
- 38mm x 160mm flat wood bit
- For fast drilling of large diameter holes
- Suitable for drilling in hard and soft woods chipboards and other man made materials
As an expert in woodworking tools, Armeg offers the WF38.0X160 38mm x 160mm Flat Wood Bit for fast and efficient drilling of large diameter holes. This bit is suitable for use in hard and soft woods, chipboards, and other man-made materials, making it a versatile addition to any toolbox.
.
| Brand | Armeg |
| Colour | Silver |
| Diameter | 38mm |
| Dimensions | (L)160 mm x (Dia)38 mm x (W)38 mm |
| Drill Shank Type | Hexagonal |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 160mm |
| Material | Steel |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Flat Wood Bits |
| Size | 38mm x 160mm |
| Type | Flat Wood Drill Bits |
| Weight | 0.048kg |
| Width | 38mm |















