
FuseBox F2027DX100 27 Way Double Bank 100A Dual RCD Consumer Unit
27 Way Double Bank 100A Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2027DX100
- 2 x 100A 30mA RCD's Type "A"
- Built in T2 Surge Protection Device
- 27 Usable Ways (split 12 + 15 ways)
- Captive Screws now standard on the front cover
- Grommet Strip now included
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2 x 100A 30mA Type A RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 378mm(w) x 512mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 18 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
FuseBox F2027DX100 27 Way Double Bank 100A Dual RCD Consumer Unit
27 Way Double Bank 100A Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2027DX100
- 2 x 100A 30mA RCD's Type "A"
- Built in T2 Surge Protection Device
- 27 Usable Ways (split 12 + 15 ways)
- Captive Screws now standard on the front cover
- Grommet Strip now included
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2 x 100A 30mA Type A RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 378mm(w) x 512mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 18 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
27 Way Double Bank 100A Dual RCD Consumer Unit
FuseBox F2027DX100
- 2 x 100A 30mA RCD's Type "A"
- Built in T2 Surge Protection Device
- 27 Usable Ways (split 12 + 15 ways)
- Captive Screws now standard on the front cover
- Grommet Strip now included
- Optional tails clamp
- Label pack
Dual RCD FLEX consumer units offer flexible solutions for the majority of electrical installations. The Dual RCD Flex version can be configured with up to 2 unprotected high integrity ways on the main switch and a busbar which can be cut to suit the split required ensuring the loads are shared evenly across the 2 x 100A 30mA Type A RCDs.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal 17th + 18th Edition Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 378mm(w) x 512mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 18 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Surge Protection Fitted | Yes |


















