
FuseBox F3008RA 8 Way RCD Consumer Unit 80A
8 Way RCD Consumer Unit
FuseBox F3008RA
- 80A 30mA RCD
- AMD3 Compliant
- 7 Useable ways
- Captive Screws now standard on the front cover
- Upgraded Grommet Strip included
- Self closing lid
- Smooth White Finish RAL9003
- Comprehensive label sheet
FuseBox F2 AMD3 compliant robust metal consumer units are finished in smooth white with conduit knockouts on all planes and large knockouts to the rear. Removeable key slot din rail together with earth and neutral terminal bars positioned at the top.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal Amendment 3 RCD Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 234mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 10 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Surge Protection Fitted | No |
Original: $57.73
-65%$57.73
$20.21FuseBox F3008RA 8 Way RCD Consumer Unit 80A
8 Way RCD Consumer Unit
FuseBox F3008RA
- 80A 30mA RCD
- AMD3 Compliant
- 7 Useable ways
- Captive Screws now standard on the front cover
- Upgraded Grommet Strip included
- Self closing lid
- Smooth White Finish RAL9003
- Comprehensive label sheet
FuseBox F2 AMD3 compliant robust metal consumer units are finished in smooth white with conduit knockouts on all planes and large knockouts to the rear. Removeable key slot din rail together with earth and neutral terminal bars positioned at the top.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal Amendment 3 RCD Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 234mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 10 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Surge Protection Fitted | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
8 Way RCD Consumer Unit
FuseBox F3008RA
- 80A 30mA RCD
- AMD3 Compliant
- 7 Useable ways
- Captive Screws now standard on the front cover
- Upgraded Grommet Strip included
- Self closing lid
- Smooth White Finish RAL9003
- Comprehensive label sheet
FuseBox F2 AMD3 compliant robust metal consumer units are finished in smooth white with conduit knockouts on all planes and large knockouts to the rear. Removeable key slot din rail together with earth and neutral terminal bars positioned at the top.
.
| Board Configuration | Configurable |
| Brand | FuseBox |
| Category | Metal Amendment 3 RCD Boards |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 234mm(w) x 259mm(h) x 113mm(d) |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Knockouts | Round |
| Number of Modules | 10 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Surge Protection Fitted | No |


















