
MK Sentry Y5708SMET 6 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit
6 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit
MK Sentry Y5708SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry Y5708SMET 6 Useable Way Main Switch Consumer Unit features backed out and captive combi-head screws for easy installation, as well as colour-coded earth and neutral terminals for added simplicity. Its additional height allows for convenient circuit cable connections, and with multiple extra large knockouts, this unit offers versatility for various setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)238 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 8 |
| Number of Outgoing Ways | 6 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.36kg |
| Width | 238mm |
MK Sentry Y5708SMET 6 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit
6 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit
MK Sentry Y5708SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry Y5708SMET 6 Useable Way Main Switch Consumer Unit features backed out and captive combi-head screws for easy installation, as well as colour-coded earth and neutral terminals for added simplicity. Its additional height allows for convenient circuit cable connections, and with multiple extra large knockouts, this unit offers versatility for various setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)238 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 8 |
| Number of Outgoing Ways | 6 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.36kg |
| Width | 238mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
6 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit
MK Sentry Y5708SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry Y5708SMET 6 Useable Way Main Switch Consumer Unit features backed out and captive combi-head screws for easy installation, as well as colour-coded earth and neutral terminals for added simplicity. Its additional height allows for convenient circuit cable connections, and with multiple extra large knockouts, this unit offers versatility for various setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)238 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 8 |
| Number of Outgoing Ways | 6 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.36kg |
| Width | 238mm |


















