
MK Sentry Y5712SMET 10 Way 100A RCBO Consumer Unit
MK Sentry 10 Way 100A Metal Consumer Unit
MK Sentry Y5712SMET
- Complete with 100A switch disconnector incomer
- Robust galvanised metal base, lid and door
- The DIN rail embodies a useful alignment and fixing mechanism that allows quick installation
- Cable entry points are located on top, bottom, side and rear surfaces
The MK Sentry Y5712SMET 10 Way 100A RCBO Consumer Unit features a 100A switch disconnector incomer for reliable power control. Its robust galvanised metal base, lid, and door ensure durability and protection. The integrated DIN rail provides a precise alignment and secure fixing, enabling quick and efficient installation. Multiple cable entry points on the top, bottom, sides, and rear allow flexible wiring options, making this consumer unit ideal for professional electrical setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Surge Protection Ready | No |
| Unspsc V18 | 39121110 |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.9kg |
| Width | 310mm |
MK Sentry Y5712SMET 10 Way 100A RCBO Consumer Unit
MK Sentry 10 Way 100A Metal Consumer Unit
MK Sentry Y5712SMET
- Complete with 100A switch disconnector incomer
- Robust galvanised metal base, lid and door
- The DIN rail embodies a useful alignment and fixing mechanism that allows quick installation
- Cable entry points are located on top, bottom, side and rear surfaces
The MK Sentry Y5712SMET 10 Way 100A RCBO Consumer Unit features a 100A switch disconnector incomer for reliable power control. Its robust galvanised metal base, lid, and door ensure durability and protection. The integrated DIN rail provides a precise alignment and secure fixing, enabling quick and efficient installation. Multiple cable entry points on the top, bottom, sides, and rear allow flexible wiring options, making this consumer unit ideal for professional electrical setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Surge Protection Ready | No |
| Unspsc V18 | 39121110 |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.9kg |
| Width | 310mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MK Sentry 10 Way 100A Metal Consumer Unit
MK Sentry Y5712SMET
- Complete with 100A switch disconnector incomer
- Robust galvanised metal base, lid and door
- The DIN rail embodies a useful alignment and fixing mechanism that allows quick installation
- Cable entry points are located on top, bottom, side and rear surfaces
The MK Sentry Y5712SMET 10 Way 100A RCBO Consumer Unit features a 100A switch disconnector incomer for reliable power control. Its robust galvanised metal base, lid, and door ensure durability and protection. The integrated DIN rail provides a precise alignment and secure fixing, enabling quick and efficient installation. Multiple cable entry points on the top, bottom, sides, and rear allow flexible wiring options, making this consumer unit ideal for professional electrical setups.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 10 |
| Packaging Types | Each |
| Product Range | Sentry |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | No |
| Surge Protection Ready | No |
| Unspsc V18 | 39121110 |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.9kg |
| Width | 310mm |


















