
MK Sentry YS5712SMET 8 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
8 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5712SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry YS5712SMET 8 Useable Way Main Switch Consumer Unit with SPD offers improved convenience with its backed-out and captive combi-head screws, colour-coded earth and neutral terminals, and additional height for circuit cable connection. Its multiple extra-large knockouts make installation a breeze.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.41kg |
| Width | 310mm |
Original: $55.66
-65%$55.66
$19.48MK Sentry YS5712SMET 8 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
8 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5712SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry YS5712SMET 8 Useable Way Main Switch Consumer Unit with SPD offers improved convenience with its backed-out and captive combi-head screws, colour-coded earth and neutral terminals, and additional height for circuit cable connection. Its multiple extra-large knockouts make installation a breeze.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.41kg |
| Width | 310mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
8 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5712SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry YS5712SMET 8 Useable Way Main Switch Consumer Unit with SPD offers improved convenience with its backed-out and captive combi-head screws, colour-coded earth and neutral terminals, and additional height for circuit cable connection. Its multiple extra-large knockouts make installation a breeze.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)310 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 12 |
| Number of Outgoing Ways | 8 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.41kg |
| Width | 310mm |


















