
MK Sentry YS5721SMET 17 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
17 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5721SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry consumer unit offers convenience and safety with its backed-out and captive combi-head screws. Colour-coded earth and neutral terminals make installation easy, while the additional height allows for easier circuit cable connection. Plus, the multiple extra-large knockouts provide flexibility for various wiring configurations.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)472 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 21 |
| Number of Outgoing Ways | 17 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.78kg |
| Width | 472mm |
Original: $70.15
-65%$70.15
$24.55MK Sentry YS5721SMET 17 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
17 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5721SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry consumer unit offers convenience and safety with its backed-out and captive combi-head screws. Colour-coded earth and neutral terminals make installation easy, while the additional height allows for easier circuit cable connection. Plus, the multiple extra-large knockouts provide flexibility for various wiring configurations.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)472 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 21 |
| Number of Outgoing Ways | 17 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.78kg |
| Width | 472mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
17 Useable Way Main Switch RCBO Consumer Unit with SPD
MK Sentry YS5721SMET
- Backed out and captive combi-head screws
- Colour-coded earth and neutral terminals
- Additional height for circuit cable connection
- Multiple extra large knockouts
The MK Sentry consumer unit offers convenience and safety with its backed-out and captive combi-head screws. Colour-coded earth and neutral terminals make installation easy, while the additional height allows for easier circuit cable connection. Plus, the multiple extra-large knockouts provide flexibility for various wiring configurations.
.
| Colour | White |
| Current Rating | 100A |
| Depth | 116mm |
| Dimensions | (H)244 mm x (W)472 mm x (D)116 mm |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 244mm |
| Incoming Device | 100A Isolator |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Number of Modules | 21 |
| Number of Outgoing Ways | 17 |
| Standards | BSEN61439-3 |
| Surge Protection Fitted | Yes |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 2.78kg |
| Width | 472mm |


















