
Di-Log DL6404 1000 Amp AC/DC RMS Digital Clamp Meter
1000 Amp AC/DC True RMS Digital Clamp Meter
Di-Log DL6404
- True RMS Current and voltage readings
- Audible Continuity
- Resistance up to 40 MΩ
- Temperature thermocouple and K-Type adaptor supplied
- Frequency and capacitance
- 30 mm jaw opening
- 1000 amp AC/DC Current reading
- Electronic overload protection
The top of the range DL6404 provides True RMS reading on AC current and AC voltages allowing accurate measurement regardless of the wave form. This makes it the ideal instrument for commercial and industrial applications where non linear loads are present.
The 40 segment analogue bar graph in addition to the 4000 count LCD provides clear and precise indication of readings.
The slim design combined with the tear shaped jaw makes it an ideal unit for use in crowded panels and tight spaces.
.
| AC Current True RMS | 0.01A - 1000A |
| AC Voltage True RMS | 0.1mV - 600V |
| DC Current | 0.01A - 1000A |
| DC Voltage Measurement | 0.1mV - 600V |
| Resistance | 0.1Ω - 40MΩ |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V battery PP3 |
| Colour | Yellow/Grey |
| Continuity Check | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 30mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Safety Range | CAT II 600V, CAT III 300V |
| Type | AC/DC True RMS Clamp Meter |
Original: $148.53
-65%$148.53
$51.99Di-Log DL6404 1000 Amp AC/DC RMS Digital Clamp Meter
1000 Amp AC/DC True RMS Digital Clamp Meter
Di-Log DL6404
- True RMS Current and voltage readings
- Audible Continuity
- Resistance up to 40 MΩ
- Temperature thermocouple and K-Type adaptor supplied
- Frequency and capacitance
- 30 mm jaw opening
- 1000 amp AC/DC Current reading
- Electronic overload protection
The top of the range DL6404 provides True RMS reading on AC current and AC voltages allowing accurate measurement regardless of the wave form. This makes it the ideal instrument for commercial and industrial applications where non linear loads are present.
The 40 segment analogue bar graph in addition to the 4000 count LCD provides clear and precise indication of readings.
The slim design combined with the tear shaped jaw makes it an ideal unit for use in crowded panels and tight spaces.
.
| AC Current True RMS | 0.01A - 1000A |
| AC Voltage True RMS | 0.1mV - 600V |
| DC Current | 0.01A - 1000A |
| DC Voltage Measurement | 0.1mV - 600V |
| Resistance | 0.1Ω - 40MΩ |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V battery PP3 |
| Colour | Yellow/Grey |
| Continuity Check | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 30mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Safety Range | CAT II 600V, CAT III 300V |
| Type | AC/DC True RMS Clamp Meter |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
1000 Amp AC/DC True RMS Digital Clamp Meter
Di-Log DL6404
- True RMS Current and voltage readings
- Audible Continuity
- Resistance up to 40 MΩ
- Temperature thermocouple and K-Type adaptor supplied
- Frequency and capacitance
- 30 mm jaw opening
- 1000 amp AC/DC Current reading
- Electronic overload protection
The top of the range DL6404 provides True RMS reading on AC current and AC voltages allowing accurate measurement regardless of the wave form. This makes it the ideal instrument for commercial and industrial applications where non linear loads are present.
The 40 segment analogue bar graph in addition to the 4000 count LCD provides clear and precise indication of readings.
The slim design combined with the tear shaped jaw makes it an ideal unit for use in crowded panels and tight spaces.
.
| AC Current True RMS | 0.01A - 1000A |
| AC Voltage True RMS | 0.1mV - 600V |
| DC Current | 0.01A - 1000A |
| DC Voltage Measurement | 0.1mV - 600V |
| Resistance | 0.1Ω - 40MΩ |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V battery PP3 |
| Colour | Yellow/Grey |
| Continuity Check | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 30mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Safety Range | CAT II 600V, CAT III 300V |
| Type | AC/DC True RMS Clamp Meter |













