
Di-Log DL6506 Mini 80 Amp AC/DC Clamp Meter
Mini 80 Amp AC/DC Clamp Meter
Di-Log DL6506
- AC/DC current 1mA to 80A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- Backlit display
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 1mA to 80A AC/DC means the small size does not compromise on range or accuracy. The min resolution of 1 mA will enable detection of nuisance tripping of RCDs.
This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| AC Current Measurement | 1mA - 80A |
| DC Current Measurement | 1mA – 80A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Yellow/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC/DC Clamp Meter |
Original: $105.95
-65%$105.95
$37.08Di-Log DL6506 Mini 80 Amp AC/DC Clamp Meter
Mini 80 Amp AC/DC Clamp Meter
Di-Log DL6506
- AC/DC current 1mA to 80A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- Backlit display
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 1mA to 80A AC/DC means the small size does not compromise on range or accuracy. The min resolution of 1 mA will enable detection of nuisance tripping of RCDs.
This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| AC Current Measurement | 1mA - 80A |
| DC Current Measurement | 1mA – 80A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Yellow/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC/DC Clamp Meter |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mini 80 Amp AC/DC Clamp Meter
Di-Log DL6506
- AC/DC current 1mA to 80A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- Backlit display
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 1mA to 80A AC/DC means the small size does not compromise on range or accuracy. The min resolution of 1 mA will enable detection of nuisance tripping of RCDs.
This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| AC Current Measurement | 1mA - 80A |
| DC Current Measurement | 1mA – 80A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Yellow/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC/DC Clamp Meter |













