
Di-Log DL6505 Mini 200 Amp AC Clamp Meter
Mini 200 Amp AC Clamp Meter
Di-Log DL6505
- AC 10 mA to 200 A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 10 mA to 200 A AC means the small size does not compromise on range and accuracy. This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| Ac Current Measurement | 10mA - 200A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Red/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC Clamp Meter |
Original: $75.48
-65%$75.48
$26.42Di-Log DL6505 Mini 200 Amp AC Clamp Meter
Mini 200 Amp AC Clamp Meter
Di-Log DL6505
- AC 10 mA to 200 A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 10 mA to 200 A AC means the small size does not compromise on range and accuracy. This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| Ac Current Measurement | 10mA - 200A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Red/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC Clamp Meter |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mini 200 Amp AC Clamp Meter
Di-Log DL6505
- AC 10 mA to 200 A
- Non contact voltage indication
- 18 mm Jaw opening
- Data hold, max current capture
- Auto power off
- LED Torch Light
A compact clamp meter for use where access to cables is a problem. This instrument fits neatly in the hand and with a clamp opening of 18 mm it is ideal for those instances where it is hard to reach cables.
A range of 10 mA to 200 A AC means the small size does not compromise on range and accuracy. This clamp meter also features a non contact voltage indicator and a torch built in.
.
| Ac Current Measurement | 10mA - 200A |
| Auto Power Down | Yes |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 2 x 1.5V AAA battery |
| Colour | Red/Grey |
| Data Hold | Yes |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Jaw Opening Capability | 18mm |
| Product Range | Clamp Meters |
| Type | AC Clamp Meter |













