
Di-Log DL9102 General Purpose Multimeter c/w Temperature
General Purpose Multimeter c/w Temperature
Di-Log DL9102
- Large LCD display
- Supplied c/w temperature probe
- Auto power off
- Full range protection
- 2000 count LCD display
- Back lit LCD display
The Di-Log DL9102 is a reliable general purpose multimeter that comes with a temperature probe. It features a large backlit LCD display with 2000 count and has an automatic power off function for energy conservation. With full range protection, this multimeter is a must-have for accurate and efficient measurements.
.
| Brand | Di-Log |
| AC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 700 V |
| DC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| DC Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Temperature | -20°C to 760°C |
| Continuity | Audible threshold > 50 Ω |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 20 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 9V |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
Original: $67.72
-65%$67.72
$23.70Di-Log DL9102 General Purpose Multimeter c/w Temperature
General Purpose Multimeter c/w Temperature
Di-Log DL9102
- Large LCD display
- Supplied c/w temperature probe
- Auto power off
- Full range protection
- 2000 count LCD display
- Back lit LCD display
The Di-Log DL9102 is a reliable general purpose multimeter that comes with a temperature probe. It features a large backlit LCD display with 2000 count and has an automatic power off function for energy conservation. With full range protection, this multimeter is a must-have for accurate and efficient measurements.
.
| Brand | Di-Log |
| AC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 700 V |
| DC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| DC Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Temperature | -20°C to 760°C |
| Continuity | Audible threshold > 50 Ω |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 20 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 9V |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
General Purpose Multimeter c/w Temperature
Di-Log DL9102
- Large LCD display
- Supplied c/w temperature probe
- Auto power off
- Full range protection
- 2000 count LCD display
- Back lit LCD display
The Di-Log DL9102 is a reliable general purpose multimeter that comes with a temperature probe. It features a large backlit LCD display with 2000 count and has an automatic power off function for energy conservation. With full range protection, this multimeter is a must-have for accurate and efficient measurements.
.
| Brand | Di-Log |
| AC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 700 V |
| DC Current Measurement | 1.0 µA – 20A |
| DC Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Temperature | -20°C to 760°C |
| Continuity | Audible threshold > 50 Ω |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 20 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 9V |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 2000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |













