
Di-Log DL9205 Auto Ranging 600V Compact Digital Multimeter
Auto Ranging 600V Compact Digital Multimeter
Di-Log DL9205
- Full range protection
- Auto power off
- Large 4000 count LCD display
- Capacitance
- Temperature measurement
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9205 is one of our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 4000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9205 is a popular choice for most electrical engineers.
.
| AC Current Measurement | 1 mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 600V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 600V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 40 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 4000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |
Original: $53.38
-65%$53.38
$18.68Di-Log DL9205 Auto Ranging 600V Compact Digital Multimeter
Auto Ranging 600V Compact Digital Multimeter
Di-Log DL9205
- Full range protection
- Auto power off
- Large 4000 count LCD display
- Capacitance
- Temperature measurement
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9205 is one of our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 4000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9205 is a popular choice for most electrical engineers.
.
| AC Current Measurement | 1 mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 600V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 600V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 40 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 4000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Auto Ranging 600V Compact Digital Multimeter
Di-Log DL9205
- Full range protection
- Auto power off
- Large 4000 count LCD display
- Capacitance
- Temperature measurement
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9205 is one of our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 4000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9205 is a popular choice for most electrical engineers.
.
| AC Current Measurement | 1 mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 600V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 600V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 40 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 4000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |













