
Di-Log DL9206 Compact Auto Ranging 1000V Multimeter
Compact Auto Ranging 1000V Multimeter
Di-Log DL9206
- 61 segment analogue bar graph
- Max/Min recording mode
- Temperature reading in °C and °F
- Capacitance measurement from 10pF
- Backlit LCD display
- Continuity buzzer
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9206 is our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 6000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9206 is a fantastic choice for most electrical engineers with the most demanding of applications.
.
| AC Current Measurement | 1mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 750 V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 60 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 6000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |
Original: $62.20
-65%$62.20
$21.77Di-Log DL9206 Compact Auto Ranging 1000V Multimeter
Compact Auto Ranging 1000V Multimeter
Di-Log DL9206
- 61 segment analogue bar graph
- Max/Min recording mode
- Temperature reading in °C and °F
- Capacitance measurement from 10pF
- Backlit LCD display
- Continuity buzzer
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9206 is our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 6000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9206 is a fantastic choice for most electrical engineers with the most demanding of applications.
.
| AC Current Measurement | 1mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 750 V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 60 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 6000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Compact Auto Ranging 1000V Multimeter
Di-Log DL9206
- 61 segment analogue bar graph
- Max/Min recording mode
- Temperature reading in °C and °F
- Capacitance measurement from 10pF
- Backlit LCD display
- Continuity buzzer
- Resistance to 40MΩ
- Audible continuity
- Data hold
The DL9206 is our best selling compact digital multimeters with a double moulded rubber & plastic housing featuring an oversized high contrast 6000 count LCD display. With full protection on all ranges, temperature and safety category rating of CAT III 600 V, the DL9206 is a fantastic choice for most electrical engineers with the most demanding of applications.
.
| AC Current Measurement | 1mA – 10A |
| AC Voltage Measurement | 1.0 mV – 750 V |
| Dc Current Measurement | 1mA – 10A |
| Dc Voltage Measurement | 0.1 mV – 1000 V |
| Resistance Measurement | 0.1 Ω – 60 MΩ |
| Battery Level Indicator | Yes |
| Battery Size | 1 x 9 V PPS alkaline battery (supplied) |
| Colour | Yellow/Grey |
| Display Count | 6000 |
| Display Type | LCD |
| Guarantee | 1 Year |
| Product Range | Digital Multimeters |
| Type | Multimeter with Voltage Detector |
| Weight | 255g |













